Tasarım Nereye Gidiyor?

Tasarım Nereye Gidiyor?

Tasarım her gün farklı dalları içine alarak kendini geliştiriyor. Gelişmenin önünde durabilecek bir güç olmadığı için normal karşılanır bir durum işin aslında. Peki nedir tasarımın değişmesine sebep olan? Bunun tek cevabı ortaya çıkacak ürünün hazırlanacağı malzeme ve tabi ki hangi formda olacağı. Yükselen trendler, yeni eğilimler derken her geçen gün değişerek daha iyiye yol alma halindeki tasarım dünyasını takip etmek için en büyük yardımcı tabi ki kitaplar.

Ken Yeang’ın yazdığı “Ekotasarım: Ekolojik Tasarım Rehberi” son yıllarda oldukça trend olan bir eğilimin üzerinden yol alıyor. Dünyadaki kaynakların giderek azalması ve bazılarının yok olmaya doğru gidiyor oluşu geri dönüşümü gündeme getirdi. Haliyle tasarım da bundan etkilenerek süs eşyalarından, aksesuarlara varan geniş bir yelpazede hayatımıza dahil oldu. Ken Yeang, tasarımlarımızın doğal çevreyle uyumlu ve kusursuz şekilde bütünleşmesi gerektiğini savunarak, bu ideali gerçekleştirmenin yollarını gösterir. Son kertede amaç, çevreyi olumlu yönde etkileyecek ürünler tasarlamaktır. Kitap, sürdürülebilir yeşil binalar ve ürünlerin tasarımı, yapımı ve kullanımı üzerine, çok sayıda görsel eşliğinde, takip edilmesi kolay ilkeler sunmakta.

Tasarımla ilgili başka bir kaynak da hemen her gün kullandığımız eşyalar ve objelerin üzerinde kullanılan sembollerle ilgili. Bu konu başlığı da önemli zira üzerinizde taşıdığınız veya evinizin nadide köşelerinde kullandığınız ürünlerin üzerinde yer alan şekillerin ne olduğunu bilmek gerekli zira tasarım ürün, kullananların dışavurumunda en etkin araç. Yazar Claire Gibson 500’den fazla görselin bulunduğu kitapta, okurun farklı uygarlıklara ait sanat eserleri ve tasarım nesnelerinde rastlanan sembollerin dilini çözüp verilen mesajı anlamasına yardımcı olacak çeşitli ipuçları sunuyor. Kutsal imgeler, kimlik işaretleri ve sembolik sistemler incelenerek farklı kültürler arasında karşılaştırma yapıp benzerlikleri ve farklılıkları keşfetmesi sağlıyor. Kitabı okurken sembollerin hakkında bilgi edinirken diğer taraftan da sizin vizyonunuzdan çıkacak şeklin ilhamını da bulacaksınız, kim bilir?

No Comments

Yorum yaz

Mail adresiniz gizli tutulacaktır