Bir Adanın Kaderi: Murano Camı

Bir Adanın Kaderi: Murano Camı

İtalya hemen her dönem orada yaşamayanlar için cazibe merkezlerinden biridir. Seyahat etmeyi seven herkesin yolu bir şekilde İtalya’nın bir şehrine düşer. Bu yerler içinde biri var ki sadece doğal güzellikleri ile değil camları ile de oldukça ünlü olan Murano… Venedik’e çok yakın iki adadan biri olan Murano gezginler kadar sanat ve tasarım meraklıları için de görülmesi gereken yerlerden biri. Tüm dünyaca bilinen ve girdiği her şekil ile insanı büyüleyen yapıdaki Murano camlarının hikâyesini yerinde deneyimlemek kadar o havayı solumak da bir ayrıcalık.

Venedik’e 11 km sadece 45 dakika uzaklıkta olan Murano adası onuncu yüzyılda Avrupa’nın en gözde cam merkeziymiş. İlk gözlük camı da burada bulunmuş. Camın merkezi olması ve özellikle gözlük camının bulunması bugün hemen herkesin favorisi olan gözlük markasının neden İtalya’da doğduğunun da cevabı niteliğinde… Adanın ve camın beraber oldukça ilginç sayılabilecek bir geçmişi var. Murano’nun cam işlemeciliği ile meşhur olmasının sebebinin altında korku hâkim desek şaşkınlığınızı gizleyemediğinizi rahatlıkla hissederiz. Venedik Cumhuriyeti’nin şehirde cam atölyeleri nedeni ile çıkacak ve uzaklardan, ana karadan bile görünebilecek yangınlardan korkması ve tüm zanaatkârları Murano’ya zorunlu olarak sürmesi adanın cam ile birlikte anılır hale gelmesinde etken rol oynamış. Bunun sonucunda da haklı olarak aradan geçen uzun yıllar zarfında meşhur Venedik camı ismi yerini Murano camına bırakmış.

Pek çok aristokrat ve zengin sınıf mensubunun evlerini süsleyen cam ve kristallere rağmen cam ustaları o kadar itibarlı değilmiş. Zaman içerisinde durum tersine dönerek hak ettikleri itibarı elde eden ustalar daha sonraları pek çok ayrıcalığın da sahibi olmuşlar. Bugün ziyaret edecek olursanız adaya adım attığınız anda sizi bir cam fabrikası karşılayacak. Adada bulunan küçük atölyelerden birini ziyaret edip orada turistler için hazırlanmış özel cam şovlarından birini mutlaka izleyin. Sıcak, kor ve akışkan halde bir maddenin tecrübeli ellerde üfleme tekniği ile ne şekillere girdiğini görünce siz de büyüleneceksiniz.

No Comments

Yorum yaz

Mail adresiniz gizli tutulacaktır